Přiznám se, že neustálé oddalování opětovného spuštění mého webu pro mě bylo neuvěřitelným trnem v patě. Povedlo se mi to až nyní. To je zhruba po dvou letech od poslední verze stránek.

Za tu dobu se mi v životě přihodil neuvěřitelný počet příhod. Spousty z nich rozhodně nebylo dvakrát příjemných, ale naštěstí se vždycky objevila nějaká dobrá zpráva, která udržela mou víru v odraz zpět do lepších kolejí. Ale o tom čemu jsem čelil se pravděpodobně rozepíši až bude vhodná doba.

Takže co zde budete moci najít? Vy nebo jiní čtenáři se určitě dozví o mých zkušenostech se systémy pro automatické obchodování a také informace o připravovaných online projektech. Můžeme jim říkat Startupy. Osobně to slovo nemám moc rád, protože ve mě evokuje kdejakou „zaniklou“ internetovou stránku a tak ho zde chci uvádět čistě jen pro názornost.

O Automatických obchodních systémech

Abych se vrátil zpět k automatickému obchodování… Mimo řešení životních eskapád, jsem strávil neuvěřitelný počet hodin s programováním vlastních systémů pro Forex. Občas jsem odběhl k otestování programů, které mi poslali lidé pohybující se v tomto oboru. Věřte, že výsledky většiny systémů byly katastrofální. Tenhle fakt mě znepokojoval natolik, že se brzy stal hlavní hnací silou pro můj vlastní vývoj. Abych upřesnil svůj přístup, tak uvedu, že jsem nikdy nehledal zlatý grál, ale postupně jsem tak jako tak dospíval k názoru, že skutečně dobrým automatem bude nakonec ten, který jednoduše udrží peníze napříč celou dekádou.

Někteří z Vás určitě zaregistrovali mojí úvodní stránku se systémem Millenium, která na této doméně namísto webu visela 2 roky. Millenium, který byl jedním z prvních programů, si nevedl uplně špatně. Dosáhl slušného zisku +26% v polovině minulého léta. Od té doby však ztrácel a rok uzavřel s pouhými +3%. Poklesy od poloviny zmíněné periody pro mě nebyl uplně příjemný a otázkou bylo zda-li jde o vyjímečné chování trhu nebo byla nutná úprava systému. Vylepšení Millenia však zalo za své po zásadní změně ve struktuře kódu. Zásadní inovace nakonec daly vzniknout uplně novému AOS s názevem STUFIC.
Z něho vypadl i posléze jednodušší program Bleris, který je již v prodeji na MQL5.com.

Systém STUFIC

Momentálně je to to nejlepší co jsem vytvořil. Věřím, že na dlouhou dobu (dokud nám platforma MetaTrader4 vystačí*) to je a bude systém, který má „pod čepicí“ vše co je nezbytné pro reálný a poklidný autotrading. Snažil jsem se využít nejen kolegů, ale i svých znalostí z tvorby webů a propojil jej s online monitoringem, Androidem a SMS notifikační službou. Vznikl tak úžasný celek technologií, který v tuto chvíli považuji za špičku celého ledovce mé dosavadní práce. Skutečně jsem dbal na to, abych vytvořil zajímavý, užitečný a profesionální nástroj. Tento komplex tradingu, monitoringu a ovladatelnosti plánuji uvést v omezeném počtu do prodeje. Systému Stufic v tomto ohledu budu věnovat i několik článků včetně podrobné dokumentace přímo na stránkách
http://stufic.com.


*platforma MetaTrader 4 už dávno svými neduhy nedostačuje pokrýt nároky pokročilejší verze systému STUFIC, ale pokud si odpustím některé prvky, tak je to perfektní nástroj pro autotrading.

Pomyslným životním dílem by pak měl být systém Nautivu, který bude prací několika nadaných tvůrců schopných propojit neuronové sítě s metodou DTW (rozeberu později) a využitím maximálního výkonu serverovny. Zde už neplánuji nasazení pro běžně dostupnou platformu MetaTrader neboť předpokládám, že její vývoj u společnosti Meta Quotes bude i nadále stejně pomalý jako do teď. Zda-li použijeme FIX protocol** nebo jinou méně dostupnou variantu se ještě uvidí.


**Pro nepolíbené čtenáře uvedu jen, že se jedná o komunikační protokol, kterým se „napřímo“ do trhů posílají obchodní příkazy.

Byl bych však nerad, abych si vylámal zuby na něčem co se stane hledání onoho zlatého grálu. Věřím, že pro systémy autotradingu je velmi důležitá i filozofie (jeden z článků v mém blogu bych rád věnoval použité literatuře) a především selský rozum, který mi většinou zvítězil nad přílišným překombinováním procesů v systémech.

O Projektech

Mnozí si mohou klást otázku, proč se chci vůbec zabývat dalšími projekty, když se věnuji tak perspektivnímu oboru jakým je autotrading. Slýchám to tak často, že s odpovědí přispěchám za nyní: „S online projekty jsem začínal již dávno. Ještě když byl autotrading v Pamperskách (plenkách, pozn. autora 🙂 ). Některé mé projekty dávno zanikly a menší část z nich mi naopak jasně dává i dnes najevo svůj potenciál. Mé zapálení do obou branží je tak veliké, že častokrát ani nespím pod tlakem řetězících se nápadů a myšlenek (jestli také spíte s diktafonem a Vaše přítelkyně Vás má za blázna, tak si můžemepodat ruce 🙂 ).“

Jednou větou:

Online projekty jsou formou mé životní realizace a autotrading mou profesí a zvráceným hobby zároveň.

Zvráceným proto, že u hobby se většinou odpočívá, ale zde to moc nehrozí. Trading je totiž oborem zákeřných čísel a statistik, skrze, které je nutné vidět skrytá nebezpečí.
Přesto si dokázal získat mou pozornost natolik, abych mu věnoval obrovskou část svého života, ega a píchy. Zní to hrozně, ale je to tak!

Autotrading je totiž ta největší elektronická šikana, která školí Vaše ego a zadupává píchu.

V případě online projektů, u kterých se mi, prozatím částečně, daří dosahovat pasivního přijmu, tak velká šikana nehrozí. Sice může občas spadnout server, ale po dobu než přispěcháte k opravě se většinou nestane nic zásadního jak tomu může být u autotradingu v případě intervencí aj. situací.

Tak popojeďme…

Na web budu postupně přidávat i některé sekce a s anglickou verzí prozatím nespěchám.

Pokud Vám nevadí tato osobní forma textu, budu rád, když si nenecháte uniknout mé další články a přihlásíte si odběr mých novinek
zde
. Pokud Vám to nesedne, nebude nic snažšího než se později odhlásit.
Spamovat rozhodně nehodlám, ale nějakou tu zmíňku o zajímavé příležitosti tam občas přidám 😉

Tak zpět ke grafům…